Ludwig van Beethoven

Velký hudební tvůrce se narodil 16.12.1770 v Bonnu. Jeho rodina pocházela z Holandska. Ve 22 letech přesídlil z Bonnu do Vídně, kde žil až do své smrti, 26.3.1827.
Jeho tvorba je ohromující ve všech oborech, 9 symfonií, 11 ouvertur, jediný houslový koncert, 16 smyčcových kvartet, 32 klavírních sonát a jiné práce patří mezi nejcennější hudební poklady. Vrcholem jeho tvorby se stala jeho poslední Devátá symfonie s (v té době naprosto neobvykle zpívanou) Ódou na radost na verše Fridricha Schillera.
Kolem třicátého roku života se začala objevovat pozvolná ztráta sluchu. Během několika málo let byl Beethoven již úplně hluchý, přesto se nevzdával a skládal dál a svá nejvelkolepější díla složil v naprosté hluchotě.
 
 

20.11.1805
Napsal jedinou operu Fidelio, námět převzal z francouzského libretta, dvakrát hudbu přepracoval, takže byly tři premiéry v letech 1805, 1806 a 1814. K opeře náležejí 4 ouvertury, poslední E-dur se hraje s operou dnes, ostatní zvané podle původního titulu opery Leonora, se hrají na koncertech. Beethovenův Fidelio zaujímá v dějinách opery významné místo svou mocnou a nesmrtelnou hudbou, v níž velký génius vznešeně opěvá věrnost manželské lásky.OPERY A-Z:
  Fidelio
 
Ascolti.cz © 2011 - 2018 
Počítadlo přístupů... 
Autor: Ascolti ascolti@ascolti.cz, Design: Pragueweb